100% ovčia vlna Merino:

Najjemnejšia 100% merino vlna zatkávaná do bavlny tvorí jemnú kožušinku. Výška vlasu 2 cm. Eko-tex certifikovaná vlna. Vyrobené v Čechách.

V posledných rokoch sa na náš trh dostalo väčšie množstvo výrobkov z pravej ovčej vlny od rôznych firiem, za rôzne ceny a v rôznych kvalitách. Väčšina z nich používa pri predaji označenie vlny Merino, aj keď kvalita vlny tomu nezodpovedá. Čo je vlastne Merino? Merino je názov plemena ovečky ale aj označenie jemnosti vlasu. Merino vlna je oveľa jemnejšia ako tradičná vlna, má hrúbku vlákna v rozmedzí 14 - 24,5 mikrónov, je matného vzhľadu, mäkká a jemne zkučeravená . Čím je vlákno jemnejšie, tak je aj drahšie a kvalitnejšie. Vlna nad uvedenou hranicou hrúbky vlasu, nemôže byť považovaná za Merino.

Na našom a českom trhu na trhoviskách, v kamenných obchodíkoch,  v obchodných reťazcoch,  ale aj na internetovom obchode sa v poslednom čase objavujú výrobky poväčšinou poľského alebo maďarského  pôvodu, kde kvalita vlny je viac ako  25 mikrónov.  Na výrobu používajú vlnu, ktorá sa nehodí na priamy dotyk s pokožkou. Je to vlna, ktorá sa predtým dávala do plyšových kobercov, tepelných izolácii, izolačných plstí , ... Výrobky z tejto vlny "kúšu", škriabu, ovšem nie každého, kto sa do nich zabalí, pretože každý človek má rôzny prah citlivosti. Poniektorí poľskí a maďarskí "výrobcovia", došli až tak ďaleko, že túto " hrubú" vlnu miešajú s polyesterovým vláknom, aby cenu tkaniny zlacnili a tiež, aby sa vlákno "zjemnilo". Zákazník v domienke, že kupuje 100% vlnený výrobok, nakoniec kupuje skoro 90% umelinu miešanú s vlnou. Takto vyrobené vlákno, už nemá liečivé účinky, je to len drahý polyester.  Ale aby sme nekrivdili všetkým, aj medzi nimi sa určite nájdu poctiví výrobcovia.

Ovčí vlas si aj po strihaní, praní a pletení zachováva svoju vlastnosť spočívajúcu v schopnosti dynamicky sa zmršťovať a rozťahovať vplyvom teploty okolia. Má to vplyv na udržanie stálej teploty tela a dovoľuje voľné dýchanie celým povrchom kože napriek tomu, že je prikrytá. Má schopnosť pohlcovať vlhkosť vrátane ľudského potu, ktorého sa následne ľahko zbavuje vetraním výrobkov.
Neutralizuje kladné ióny, ktoré rozlaďujú a narušujú systém fungovania organizmu človeka, čo sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, zníženou odolnosťou, zvýšenou podráždenosťou. Ovčia vlna obsahuje LANOLÍN - vlnotuk, ktorý obaľuje každý vlas, chráni ho pred znečistením, baktériami a inými mikroorganizmami. Už spomínaná dynamika vlasu spôsobuje, že nečistota je vynášaná zvnútra na povrch vlasu. Naviac ovčí vlas garantuje vysokú úroveň samočistiacej schopnosti aj pri dlhodobom používaní.
Tvrdenia podložené výsledkami vedeckých analýz potvrdzujú liečebné účinky výrobkov z čistej ovčej vlny. Preto sa v posledných rokoch v modernej medicíne presadzuje návrat k liečeniu prostriedkami pochádzajúcimi z prírody, medzi ktoré patrí ovčia vlna upravená na rúno. Krok k prírode má svoje opodstatnenie a je znakom novodobosti a nie spiatočníctva.

Informácie o pravej merino vlne som získala zo stránky  https://www.runo-shop.sk/

Softshell 10/3:

zloženie:  líc 94% PES, 6% spandex, rub: 100% Pes mikroflís, medzi nimi PU membrána
Táto látka sa skvele sa hodí na nepremokavé oblečenie pre deti (a samozrejme aj dospelých - bundy, nohavice, rukavice, fusaky, bundy na nosenie...)
Softshell je viacvrstvový mäkký materiál, ktorý  poskytuje v jednom kuse oblečenia dostatočný komfort pre väčšinu aktivít v našich klimatických podmienkach – nepremokavosť, vetruodolnosť, priedušnosť . Vrchná vrstva  má zvýšenú oderuvzdornosť a vnútorná flísová vrstva príjemne hreje a odvádza vlhkosť von.

Označenie 10/3 znamená: 

  • prvé číslo je nepremokavosť  - vodný stĺpec v 1000 mm
  • druhé číslo označuje priedyšnosť – ako látka dýcha –v g/m2 za 24 hod.

Niečo o MERINO VLNE

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.