Borovica lesná

27.10.2014 18:24

Latinský názov: Pinus sylvestris

Kosodrevina je jej nízka odroda inak zvaná borovica horská.

Borovica všeobecne patrí medzi hospodársky najdôležitejšie ihličnaté dreviny. Predovšetkým poskytuje väčšinou veľmi kvalitné drevo a veľký význam má aj v záhradnej architektúre. Predtým slúžila aj ako zdroj balzamového oleja - terpentínu. Z neho sa extrahovala napr. kolofónia a terpentínové silice, používané ako rozpúšťadlá na riedenie farieb alebo v lekárstve (inhalácie, liečba TBC a pod).

Pre liečiteľstve sa zbierajú hlavne púčiky, a to v apríli ešte pred rozvinutím.

Droga obsahuje silice a v nich terpény a ďalej živicu, triesloviny, horčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a ďalšie látky.

Pôsobenie drogy je protizápalové, uľahčuje odkašliavanie, pri vonkajšom použití zvyšuje prekrvenie pokožky. Vnútorne ju možno používať napr. pri bronchiálnej astme na podporu odhlieňovania alebo pri prechladnutí či iných chorobách dýchacích ciest, zvonka aplikovaná sa osvedčila pri reumatizme a rôznych kožných vyrážkach.

Liečivo môže pôsobiť aj prostá prechádzka borovicovým lesom, v ktorom sa podľa niektorých zdrojov vyskytuje až 100x menej baktérií než v meste. Všimnite si napokon, že mnohé ozdravovne a sanatóriá - najmä zameraná na pľúcne choroby - sú obklopené práve borovicami.

 

 

Späť