Čo o Pampers nevieme alebo z čoho sa skladá jednorázová plienka.

21.09.2013 18:36

Jednorázová plienka je jednou z prvých vecí, s ktorou sa dieťatko po príchode na svet stretne. Vieme, z čoho sa skladá vec, ktorú dávame niekoľkokrát denne dieťatku priamo na telíčko?

Pampers-Baby-Dry

Dodnes najpredávanejšia značka detských plienok Pampers od spoločnosti Procter&Gamble, ktorá je už na svetovom trhu od začiatku šesťdesiatych rokov, sa stala pre mnohých synonymom pojmu jednorázová plienka. Druhým najväčším výrobcom jednorázových plienok na svete je Kimberly-Clark s ročným ziskom viac ako $13 biliónov, s výrobnými továrňami v 40 krajinách a s predajom vo viac ako 150 krajinách . P&G plienky sú predávané vo viac ako 80 krajinách a sú multi-biliónovým biznisom. P&G priniesol svoju originálnu plienku Pampers na trh v roku 1961, Kimberly-Clark predstavil Huggies o sedemnásť rokov neskôr, v roku 1978, krátko potom ako vypršali patentné práva P&G na jednorázové plienky.

Jednorázová plienka je pre väčšinu mamičiek na svete samozrejmosťou. Udržuje ich dieťatko v suchu a v pokoji niekoľko hodín. Alebo aspoň si to myslia. Látkové plienky sú iba spomienkou ich mám a starých mám na hodiny vyvárania, prania a žehlenia. Prečo sa teda všade na svete čoraz viac mamičiek vracia k látkovým plienkam? Prečo mnohé štáty dokonca dotujú používanie látkových plienok? Navracia sa západný svet do praveku? Veď jednorázové plienky sú také praktické a pohodlné! Naozaj je tomu tak? Pozrime sa teda, čím jednorázové plienky naozaj sú.

huggies

Z akých surovín je vyrobená jednorázová plienka?

Hlavnými surovinami na výrobu jednorázovej plienky sú drevo, ropa a chlór. Materiálové zloženie priemernej plienky v roku 2006:

  • 35% celulóza
  • 33% superabsorbent
  • 17% netkaná textília (PP)
  • 6% PE vrstva
  • 4% lepiace pásky
  • 4% iné
  • 19% elastické gumičky

Z ktorých častí sa skladá jednorázová plienka?

Jednorázová plienka pozostáva z absorbčného jadra vloženého medzi dva pásy netkanej textílie. Jadro je navrhnuté tak, aby zachytávalo a udržiavalo tekutiny a netkaná textília dáva plienke tvar a pomáha zachytiť prípadný jej nežiadúci únik. Superabsorbent (SAP) bol po prvý raz použitý v plienke v roku 1982 japonskou spoločnosťou Unicharm.

1. Jadro z buničiny a superabsorbčného gélu.

Jadro sa skladá z dvoch základných elementov, hydrofilného, vodomilného, polyméru a celulózy. Polymérom sú drobučké kryštály polyakrylátu sodného (sodium polyacrylate). Prášok polyakrylátu sodného má schopnosť spracovať tekutinu na netekutý gél, ktorý sa neuvoľní ani pod silou tlaku. Sila superabsorbčnej vrstvy gélu je regulovaná pridávaním buničiny. Na jemnú buničinu pomletá lisovaná celulóza zabraňuje tomu, aby polymér neabsorboval prirýchlo alebo primálo. Kvalita a množstvo buničiny určuje zvyčajne i cenu plienky, tie kvalitnejšie plienky sú vyrábané z drahšej, dlhovláknitej buničiny.

2. Spodná vrstva: polyetylén.

Spodnú, vonkajšiu stranu plienky tvorí zvyčajne nepriepustná textília vyrobená z polyetylénu. Na vonkajšiu vrstvu sa pridávajú i hlavné gumičky, ktorými bude mať bábätko plienku stiahnutú okolo stehien.

3. Horná vrstva: polypropylén.

Hornú, vnútornú vrstvu tvorí priepustná textília vyrobená z polypropylénu.

jednorazovaplienkaPrevzaté z How products are made. Volume 3. Disposable diaper.

Tieto tri vrstvy plienky sa na výrobnej linke spoja dokopy v jeden dlhý pás. K nim sa ešte pridajú tzv. bočné lepky a frontálna páska, pomocou ktorých sa plienka uťahuje okolo pása. Napokon sa pás nastrihá na jednotlivé plienky .

Biele plienky

Z nejakého záhadného dôvodu sa jeden z výrobcov rozhodol, že jednorázové plienky musia byť biele. A ostatní ho slepo nasledovali. Problémom je, že na bielenie celulózy určenej do jednorázových plienok sa zvyčajne používa chlór. A vedľajším produktom bielenia chlórom je vysoko karciogénny dioxín, uvoľňujúci sa do ovzdušia, vody i samotnej plienky. Neexistuje logický dôvod na bielenie jednorázových produktov ako sú plienky, dámske vložky, toaletný papier, papierové vreckovky, servítky.. je to iba naprosto zbytočný reklamný ťah.

Zhrnutie rizík:
* Jednorázová plienka je igelitové vrecko (PE, PP) vyrobené z ropy a celulózy z bližšie neurčeného dreva napustené chemikáliami taktiež vyrobenými z ropy.
* Jednorázová plienka obsahuje stopy dioxínu, extrémne toxického vedľajšieho produktu bielenia papiera chlórom. Dioxín je najtoxickejší zo všetkých karciogénnych chemikálií. Jeho výroba je zakázaná takmer vo všetkých krajinách sveta (avšak naďalej sa vytvára ako vedľajší produkt bielenia chlórom a výroby PVC).
* Jednorazová plienka obsahuje Tributyl-cín (TBT) – toxickú znečisťujúcu látku spôsobujúcu hormonálne problémy u ľudí i zvierat.
* Jednorázová plienka obsahuje polyakrylát sodný, typ suber absorpčného polyméru (SAP), ktorý sa kryštalizuje, keď zvlhne. Podobná látka bola používaná v superabsorbčných tampónoch pre ženy až do začiatkov 80tych rokov 20.storočia, než sa zistilo, že materiál zvyšuje riziko smrteľného syndrómu toxického šoku zvýšením absorpcie a zlepšením prostredia pre rast baktérie produkujúcej toxín.
* V máji 2000 Archív detských chorôb (Archives of Disease in Childhood) publikoval výskum, ktorý dokazuje, že je zvýšená teplota v miešku u chlapcov používajúcich jednorázové plienky a ich dlhodobé používanie môže otupiť alebo celkom zrušiť testikulárny chladiaci mechanizmus dôležitý pre normálnu tvorbu spermií.
* O zapareninách takmer nikto nepočul až do začiatkov používania gumových a plastových nohavičiek v 40tych rokoch 20.storočia.

Niekoľko otázok na záver

Keď sa tak pozerám na zloženie jednorázových plienok, vynára sa mi niekoľko otázok:
* Sú tu jednorázové plienky pre pohodlie detí alebo ich rodičov?
* Naozaj jednym z prvých materiálov, čo dieťatko po príchode na svet musí poznať je ropa?
* Naozaj by akýkoľvek živý tvor chcel byť naložený niekoľko hodín vo svojich výkaloch a chemikáliách?
* Chcete si vyskúšať ako sa cíti dieťatko v plastovej plienke? Natiahnite si na noc igelitové vrecko namiesto pyžamových nohavíc, domyslite si moč a trošku chémie a skúste sa dobre vyspať.

Zo stránky: https://bocianiehniezdo.conetix.sk/

Späť