Lipa malolistá

13.10.2014 21:30

Latinský názov: Tilia platyphyllos Scop.

Lipa je vysoký strom s košatou korunou. Vytvára korunu v tvare obráteného srdca. Má svetlé mäkké drevo, vhodné pre rezbárov. Listy sú tiež srdcovité. Kvety sa zbierajú pre liečivé účinky.

Lipový kvet obsahuje éterický olej (0,04-0,1%), ktorého hlavnou zložkou je farnesol, slizovité látky (v listoch), triesloviny, flavonoidy, tilirozid (s potopudným účinkom), saponíny, sacharidy, vitamín C a i . Preto včely z lipového nektáru dokážu vytvoriť jedinečný med.

V ľudovom liečiteľstve je používaný ako podpora pri nádche, kašli a nachladnutí. Lipový sirup a čaj má sedatívny účinok pri strese a nespavosti. Účinnosť lipy pri poruchách spánku bola dokonca preukázaná klinicky. Sirup vyrobený z lipového kvetu a med sa používa pri prvých príznakoch epilepsie k odstráneniu kŕčov. Je vhodné kombinovať lipový sirup s čiernym bazou.

Ďalej je možné ho použiť pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri poruchách spánku, pri žlčových kameňoch a pečeňovej nedostatočnosti.

Lipa pôsobí liečivo aj na mnoho iných chorôb. Lipové listy sa predtým vkladali do úst, aby sa zabránilo tvorbe pľuzgierikov, šťava z nich mala tiež zabrániť vypadávaniu vlasov. Listy sparené vodou sa môžu prikladať na popáleniny, zmiešané s vínom zase na končatiny proti svalovým kŕčom.

Z lipového dreva sa dodnes pripravuje živočíšne uhlie, čo je najznámejší a veľmi účinný prostriedok proti črevným katarom aj otravám.

Lipa rastie v celej Európe, ale v máloktorej inej krajine nájdeme toľko miestnych mien, spojených s týmto stromom: Lipany, Lipovec, Lipnica a mnoho ďalších. Obyvatelia našej krajiny prikladali lipe odjakživa veľký význam. Snáď preto, že vždy dýchali jej omamnú vôňu a boli tak po generácie pod vplyvom, ktorý sa možno podpísal na slovanskom národnom charaktere.

Lipa zaberá v dedinách vždy centrálne postavenie - je vysadená na dedinskom námestí, pri zvonici, pri kostoloch a kaplnkách, krášli pietne miesta, ako sú pomníky padlých vojakov, alebo cintoríny.

Kríže pri cestách sú pravidelne obklopené dvojicou líp, ktoré nad krížom vytvárajú spoločnú ochrannú korunu.

Pod lipami sa schádzali naši predkovia, aby si rozprávali rozprávky a udržiavali mýty, podporujúce kultúru, vedomie spolupatričnosti a povznášajúce ducha. Lipa je teda akýmsi kultovým stromom našej oblasti. V dnešnej dobe si ju ale predovšetkým všetci ceníme hlavne pre jej liečivé účinky.

 

 

Späť