Manuka - balmín metlatý

13.10.2014 21:03

Latinský názov: Leptospermum scoparium

Manuka je vždyzelený ker sýto jantárovej farby s intenzívnou bylinnou arómou. Tento ker má domovinu na Novom Zélande a v Austrálii, inde na svete takmer nerastie. Skúšobne boli tieto kry vysadené aj v Indii. Med z kvetov tohto kra pôsobí antisepticky, protizápalovo, má hojivé vlastnosti na prírodnej báze.

Slovensky sa táto rastlina nazýva balmín metlatý. Rastie najčastejšie na miernych svahoch s dostatkom slnečného svetla, ale potrebuje na rast aj dostatok vlahy. Kvitne drobnými bielymi kvietkami. Najviac cenený je však pre vysoký obsah liečivých silíc. Z rastliny sa lisuje olej s antiseptickými účinkami.

V Austrálii a na Novom Zélande sa vysadzuje a pestuje na plantážach. Tam je ker viac známy pod miestnym názvom "kahikatoa". Jeho liečivé účinky odjakživa využívali domorodci. Vždyzelený ker dorastá do výšky dva až päť metrov a má výnimočné účinky proti plesniam, a to až 10x vyššie ako tea tree. Olej sa získava destiláciou všetkých častí rastliny - listy, kôra aj drevo. Z jednej tony sa získa až 5 kilogramov čistého oleja, ktorý patrí medzi najsilnejšie známe prírodné antiseptické prostriedky.

Názov manuka znamená v miestnom domorodom nárečí "cítim sa dobre". Pôsobí a používa sa s úspechom proti plesniam, na hojenie rán a dokonca aj bércových vredov. Ďalej sa používa na liečbu ekzémov a ako krém na upokojenie a zmatnenie mastnej pleti. Manuka vykazuje aj dobré výsledky pri liečbe oparov.

 

 

Späť