Prečo zavinovať a základné otázky a pochybnosti o zavinovaní...

21.09.2013 14:07

Zavinovanie:  pocit, ktorý ho dostane
 

Tesné zavinutie je základným kameňom utišovania - je to nevyhnutný prvý krok k ukľudneniu rozrušeného bábätka a jeho udržania v kľudnom stave. Preto tiež tradičné kultúry od Turecka po Tuls (miestny severoamerický indiáni) svoje bábätká udržujú šťastné vďaka zavinovaniu. Keď sú bábätká zavinuté,vracajú sa tím do maternice a uspokojuje sa ich túžba po neustálom dotyku a tesnom objatí maternicových stien. Táto zásada síce priamo utišujúci reflex nespustí, ale zabraňuje bábätku mávať ručičkami a vďaka tomu sa bude lepšie sústrediť na ďalšie zásady, ktoré utišujúci reflex skutočne aktivujú.

Mnoho podráždených bábätiek sa zavinovaniu bráni.

 

Je však chybou domnievať sa, že tento odpor znamená, že vaše bábätko potrebuje mať voľné rúčky. Ďalej od pravdu už snáď byť ani nemôžete! Nekľudné bábätká nemajú takú koordináciu pohybov, aby mávanie ručičkami mohli nejako ovládať. Keď teda ich ruky nezaviniete, budú ešte nekľudnejšie.

Zo začiatku môžte mať nielen pocit, že sa bábätko zavinovaniu bráni, ale ako keby na tíšiace techniky ani nereagovalo a plakalo ešte hlasnejšie ako dovtedy. Čo s tým?

To je normálne, takže si s tým nemusíte robiť starosti. Jeho mozog má ale možno problém hneď pochopiť vaše nové činy. Možno budete musieť niekoľko sekúnd počkať, než na nich vaše plačúce bábätko začne reagovať. Mylný dojem, že 5 zásad nefunguje, vo vás môžu vyvolať 3 vlastnosti detskej nervovej sústavy:

 

 • Mozog vašeho bábätka iba z obtiažami zaraďuje inú rýchlosť
 
 • Keď vám pripadá, že vaše bábätko plače nahlas, mali by ste si poslúchnuť, čo sa asi odohráva v jeho hlavičke! Zmätok tak rozptyľuje a zaťažuje nezrelý mozog vášho novorodenca, že len s veľkými obtiažami zabúda na svoje zúfalstvo a venuje vám pozornosť.
 • Mali by ste preto očakávať, že vaše bábätko bude 5 zásadám odolávať prípadne vzdorovať až do chvíle, pokiaľ sa natoľko neukľudní, aby mu došlo, že vaše tíšenie a húpanie je presne to, čo od vás potrebuje.
 
 • Mozgy bábätiek sú nesmierne poo...   maa...   léé...
 
 • Keď vaše bábätko bude mať 4 mesiace, jeho oči vás budú rýchlo sledovať, keď sa budete pohybovať po miestnosti. No zatiaľ je jeho mozog tak nevyvinutý, že toho nie je schopný. V prvých mesiacoch života trvá až niekoľko sekúnd, než podnety z jeho očí  („Práve som videl mamku pohnúť sa!“)  dorazí do tej časti jeho mozgu, ktorá vysiela rozkazy  („Dobre, tak ju sleduj!“).   Táto predĺžená reakčná doba je u detí trpiacich kolikou ešte výraznejšia. V ich mozgu je taký zmätok, že ho to úplne zahltí a doba, než informáciu spracujú, je ešte dlhšia.
 
 • Mozgy bábätiek sa dostávajú do obdobia plaču.
 
 • Keď váš plačúci novorodenec na 5 zásad začne reagovať, môže sa stať aj to, že sa na niekoľko sekúnd ukľudní a potom sa znova dá do usedavého plaču. Dochádza k tomu preto, že jeho nervovou sústavou ešte prechádza tzv. dozvukové  zúfalstvo ako následný otras po práve skončenom „bábätkovskom zemetrasení“.
 • Vaše bábätko bude možno potrebovať, aby ste v 5-tich zásadách ešte takých 5 až 10 minút (alebo aj viac) pokračovali, než sa ukľudní úplne. Tak dlho totiž môže trvať, než jeho telíčkom prestane krúžiť rozrušenie a utišujúci reflex ho uvedie do kľudného spánku.
 • Práve takéto obdobia môžu byť mätúce. Vyzerá to, akoby vaše bábätko trpelo nejakou bolesťou, ale tak tomu je iba málo kedy. Keď vytrváte, zistíte, že vďaka 5 zásadám sa záchvaty plaču vášho bábätka budú postupne skracovať a premenia sa v blažený kľud.

 

Ďalšie výhody, kvôli ktorým je prospešné nekľudné bábätko zavinovať

 

 • Príjemný dotyk
 
 • Koža je najväčším orgánom našeho tela a hmat má zo všetkých zmyslov najviac ukľudňujúce účinky. Zavinovanie zahrňuje telo vašeho bábätka neustálym jemným láskaním. Zavinovanie však samozrejme pre bábätko nie je tak bohatým zážitkom ako keď ho chováte, ale je to dobrá náhrada v dobe, keď ho nemôžete mať v náručí, alebo potrebuje mať kľud a vychutnávať si hlboký spánok.
 
 • Zavinovanie vašemu bábätku zabraňuje úplne stratiť sebaovládanie
 
 • Zavinovanie je bábätkám príjemné, ale taktiež im zabraňuje, aby sa neúmyselne buchli alebo poškrabali a tým si spôsobili ešte väčšie rozrušenie. Pred narodením vaša maternica bábätkám zabraňovala mávať ručičkami ako lopatkami veterného mlynu. Po „vypudení“ ale toto obmedzenie mizne. Bez stien maternice, ktoré by ho obmedzovali, môže aj malé rozrušenie vašeho bábätka rýchlo vyvolať Moroov reflex a spôsobiť, že so sebou začne hádzať a rozplače sa.
 
 • Zavinovanie uľahčuje, aby vaše bábätko sledovalo, ako ho ukľudňujete
 
 • Keď vaše bábätko plače zažíva rovnaký pocit, ako keby mu v hlavičke hralo 9 rádií – a to naraz. Každé škubnutie a prekvapenie vyvoláva v mozgu ďalší poplašný signál a tieto signály spoločne vytvárajú taký poprask, že si bábätko možno ani neuvedomuje, že ste už pri ňom!  Váš malý krikľúň zúfale potrebuje, aby ste mu povedali: „To stačí, teraz to do svojich rúk beriem ja.“ A presne to dosiahnete zavinovaním. Pretože obmedzíte možnosť pohybu bábätka, vypnete tie najviac rozptyľujúce “rozhlasové stanice“, takže sa bábätko môže naladiť na vás a sústrediť sa na všetky tie báječné veci, ktoré robíte, aby ste ho utíšili. Vďaka zavinovaniu taktiež nemusíte mať strach, že by ďalšie trhavé pohyby znovu vyvolali plač.
 

* o spomínaných 5 zásadách tíšenia detí sa dočítate práve v bonusovej literatúre

 

 

Niektoré zbytočné obavy zo zavinovania

 

V súčasných Spojených štátoch mnoho rodičov aj prarodičov ďalej váha, či majú svoje deti skutočne zavinovať. Obávajú sa, že tesne zavinutie môže ich bábätká pripraviť o nejaké ústavné práva. No obávam sa, že právo máchať rúčkami v žiadnej ústave asi nenájdete. Tu je niekoľko najbežnejších obáv:

 

 

Zavinovanie je primitívne a staromódne

No, to áno. Ale čo je na primitívnych a staromódnych veciach zlého???  Taktiež jedlo a sex sú primitívne a staromódne, no a kto by sa ich chcel vzdať? Okrem toho, zavinovanie je možno praveká technika, ale naozaj funguje. Pozrite sa princa Williama a Kate ako aj oni majú zavinuté svoje bábätko

 

Bábätká sa z rúčkami tesne pri tele určite cítia nepohodlne

Veľa novopečených rodičov si myslí, že ich plačúce bábätká chcú mať rúčky nad hlavou. Ak by toto bol pravý dôvod plaču, stačilo by bábätká nikdy nezavinúť. No samozrejme, ako ste si určite všimli, keď bábätku pri plači rúčky pustíte, aby ich malo voľne, začne plakať ešte viac. Je pravdou, že ku koncu tehotenstva boli ruky vašeho bábätka neustále ohnuté. Je to vidieť napr. vtedy, ak bábätko položíte na chrbátik a rúčky sa mu sami zohnú, ako keď chcete narovnať kučeru a ona skočí naspäť do pôvodného stavu.

 

V zavinovačke sa bábätko môže cítiť ako v pasti

Väčšina z nás by sa z predstavy zo života v maternici asi zbláznila. Je však veľkou chybou domnievať sa, že naše bábätká túžia po tom istom ako my. Nebránia sa zavinovaniu preto, že by to nemali radi. Vyzerá to, že chcú mať voľné rúčky, ale opak je pravdou. Novorodenci milujú stiesnené priestory a keď sú rozrušení a nedokážu sa ovládať, potrebujú, aby sme im nejako zabránili prudkým pohybom ich rúčiek a nožičiek.

 

Kvôli tesnému zavinutiu nemôže poznávať okolitý svet

Vaše bábätko by samozrejme malo mať občas voľné rúčky, aby si mohlo precvičovať ich ovládanie. Keď však plače, nie je vašou úlohou ho niečo učiť, ale utíšiť ho. Dokonca, aj keď je vaše bábätko kľudné, tak mu zavinovanie naopak poznávanie sveta môže uľahčiť, pretože keď sa mu neustále nepohybujú ručičky, môže sa lepšie sústrediť.

 

 

Otázky kladené rodičmi ohľadom zavinovania

 

 

 • Kedy mám bábätko začať zavinovať?
 
 • Bábätká môžete začať zavinovať hneď po narodení. Cíti sa príjemne a v teple, ako by bolo „naspäť doma“.
 
 • Existujú deti, ktoré sa zavinovať nemusia?
 
 • Mnoho kľudných detí sa bez zavinovania obíde. Ale čím nekľudnejšie vaše bábätko je, tým viac ho potrebuje. Tesné zavinutie má  v tíšení detí taký úspech, že ich niekedy budete musieť rozbaliť, aby sa vôbec zobudili na kŕmenie.
 
 • Môžu deti vďaka zavinutiu lepšie spať?
 
 • Áno!  Dokonca aj kľudné deti, ktoré nemusíte zavinovať príliš často, môžu zavinuté omnoho dlhšie spinkať. Keď sú zavinuté, tak sa nebudia vyľakaním. Ale uistite sa, že je zavinuté na tesno. Nie je bezpečné dávať bábätko do postieľky s voľnou prikrývkou.
 
 • Keď som svoje dieťa ešte nikdy nezavinula, kedy je už na to príliš neskoro?
 
 • Behom prvých 3 mesiacov môžete svoje bábätko zavinovať kedykoľvek. Ale buďte trpezlivý. Možno to budete musieť niekoľkokrát vyskúšať, než si na to zvykne. Skúste ho zavinúť až vtedy, keď je už naozaj ospalé a práve preto je vtedy najprístupnejšie.
 
 • Kedy je už dieťa na zavinovanie príliš staré?
 
 • Vek, kedy sa má zo zavinovaním prestať, sa dieťa od dieťaťa líši. Mnoho rodičov sa domnieva, že by mali prestať po niekoľkých týždňoch, alebo keď sa dieťatko zavinovaniu bráni. Ale presne v tej dobe začína byť zavinovanie najviac prospešné. Že už vaše dieťatko zavinovanie nepotrebuje, poznáte nasledovným spôsobom. Keď už bude mať 2 až tri mesiace, zaviňte ho iba s jednou rukou vonku. Keď bude nekľudné, snaží sa vám tým povedať, že ešte na pár ďalších týždňov zavinovanie potrebuje.  Keď však bude kľudné aj bez zavinovania, už ho nepotrebuje.
 • Zavinovať je najprospešnejšie do takého 3 až 4 mesiaca, no je úplne normálne, ak zavinujete na spánok aj svoje ročné dieťatko.
 
 • Koľko hodín denne by malo byť bábätko zavinuté?
 
 • Všetky bábätká potrebujú čas na to, aby sa ponaťahovali, aby ste ich vykúpali a vymasírovali. Možno ale zistíte, a je to úplne v poriadku, že je vaše bábätko oveľa kľudnejšie, keď je spočiatku zavinuté 12 až 20 hodín denne. Nazabúdajme na to, že ako embryo bolo zavinuté 24 hodín denne. Po 1 alebo 2 mesiacoch môžete zavinovanie skrátiť podľa toho, ako bez neho bude vaše bábätko kľudné.
 
 • Ako poznám, či bábätku nie je veľmi teplo, či nie je veľmi nabalené?
 
 • Nedonosené bábätká musia byť často v teple inkubátora, ale donoseným bábätkám stačí oblečenie, prikrývka a miestnosť s teplotou 18 – 21 °C. Keď je teplota vyššia, tak vynechajte niektoré oblečenie a zaviňte ho iba v tenkej bavlnenej košieľke. Či nie je vaše bábätko prehriate zistíte ľahko. Dotknite sa jeho ušiek a prstov (prsty sú trošku zložitejšie, keďže sú zavinuté). Ak sú horúce, začervenané a spotené - je príliš oblečené.  No keď sú iba mierne teplé a nie sú spotené, jeho teplota bude asi v poriadku.
 
 • Naše bábätko často vyzerá nekľudne a nervózne. Pomôže mu zavinovanie?
 
 • Niektoré bábätká prespia aj hurikán, ale iné sa zas vydesia aj pri zazvonení telefónu. Tieto deti nie sú nervózne, iba viac citlivé. Zavinovanie ich prudké reakcie utlmi a zabraňuje im, aby sa vydesili sami od seba.
 
 • Nemali by sme učiť bábätká byť voľné a nie zavinuté?
 
 • Sloboda je úžasná, no so slobodou prichádza aj zodpovednosť. Keď sa bábätko dokáže ukľudniť aj samé, zaslúži si tým právo byť rozbalené. Avšak mnoho novorodencov sa s veľkým okolitým svetom popasovať nedokáže. Potrebujú len niekoľko mesiacov príjemného zavinovania, aby nestrácali sebaovládanie.
 

 

Z knižky od: Harvey Karp - Nejšťastnejší miminko v okolí...

Späť