Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka

21.09.2013 18:14

Aj vám sa narodil chlapček? A premýšľate – ako žena – nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Na čo dať pozor a čoho sa vyvarovať? 

Smolka – prvá stolica

Základná starostlivosť spočíva v dôkladnom umytí a osušení. Ešte raz pripomínam osušení. Prvých pár dní po pôrode, kým novorodenec kaká smolku (mekónium)  je vhodné pri umývaní použiť aj detské mydlo. Smolka je totiž pomerne hustá a lepkavá a občas naozaj nejde zo zadočka dole. Osobne uprednostňujem mydlá na báze rastlinných olejov, čo najprírodnejšie. Tie totiž pokožku nevysušujú a často potom ani nie je potrebné natierať dieťatko  ďalšou kozmetikou. 

Stolica

Po cca 4 – 5 dňoch by už novorodenec mal prestal smolku vylučovať. Stolica sa postupne mení na žltkavú či zelenkavú, riedku ako praženica. A tu už môžete prestať používať mydlo. Dieťatko kaká niekoľkokrát denne a ak ide zadoček ľahko umyť čistou vodou, nemyslím si že by mu mydlo chýbalo. Predsa len, používať ho niekoľkokrát denne na intímnych miestach nie je asi veľmi príjemné.  

Čistá tečúca voda

Ideálne je po každej stolici poriadne opláchnuť zadoček i celé pohlavie čistou tečúcou vodou. Určite je lepšia ako napríklad vlhčené utierky. Stolica – ako ste už určite zistili sa totiž „rozlezie“ po celej plienočke, občas až k brušku či na chrbát. Niektorí chlapci majú semenníky hladké, pokožka iných je tam zošúverená. A v takom prípade určite vymyjete prípadné nečistoty lepšie a bezbolestnejšie prúdom vody. Nemyslím, že je to chlapcom príjemné, ak ich na týchto miestach „šúchate“ vlhkou utierkou, ktorá i tak nemusí zlikvidovať všetku nečistotu. 

Zapareniny

U chlapcov dávajte na semenníky veľký pozor aj pri sušení. Práve tie drobné záhyby na nich môžu – ak sú zle vysušené spôsobiť zapareniny. Nešúchajte ich prosím uterákom. Len ho jemne prikladajte, aby vysal všetku vlhkosť. Mamičkám sa osvedčili hlavne klasické bavlnené osušky (vyzerajú ako veľká plienka). Tie totiž najlepšie sajú. 

Nezabudnite ani na miesto kde sa penis dotýka semenníkov. To je totiž ďalšie miesto kde často vznikajú zapareniny, ak sa dôkladne nevysuší. A nezabudnite osušiť aj miesto pod semenníkmi... 

Predkožka

Určite sa teraz pýtate čo s predkožkou. Tak to je naozaj na dlhú debatu a rada by som tomu venovala celý článok. Každopádne, pri umývaní skontrolujte, či tam neostali nejaké nečistoty zo stolice. 

Mázok

Deti tesne po pôrode majú ešte občas na sebe mázok, biele miestečka – hlavne v záhyboch. Nie je potrebné ho nasilu odstraňovať. Práve naopak – má ochrannú funkciu. Tak ako ostatné miesta – treba i mázok opláchnuť čistou vodou, prípadne po ňom prejdite prstom, aby ste odstránili odumreté „bunky“ a nechajte tak. 

Penis

Občas sa ma mamky pýtajú, či majú nechať penis chlapčeka smerom dole, alebo ho dvihnúť a tak zabaliť. Zisťovala som názory u lekárov, mamičiek i v knihách. A výsledok? Je to úplne jedno. To, že sa kedysi „ukladal“ smerom dohora, malo pravdepodobne súvis práve so zaparením medzi penisom a semenníkmi. Takže ak to správne usušíte, nie je čoho sa obávať. 

Krémiky a mastičky

A ešte k téme krémiky a mastičky. Osobne som zástancom čo najjednoduchšieho spôsobu starostlivosti. Ak dieťatko nemá červené a zaparené miesta, alebo inak podráždenú pokožku, tak je podľa mňa (mojich skúseností) zbytočné na riťku niečo dávať.  Pokožka má vlastné regeneračné schopnosti aj u malých detičiek. Stáva sa totiž i to, že tie „preventívne“ mastičky pôsobia preventívne tým smerom, že keď už raz začnete, musíte ich dávať stále. Na pokožku dieťatka majú ísť čo najprírodnejšie a najčistejšie produkty. Ak je veľmi suchá, osvedčili sa prírodné za studena lisované čisté oleje.  A čo s naozajstnými zapareniami si povieme v ďalšom článku... 

Zväčšené semenníky

Čo sa chlapcov týka, pomerne často sa stáva, že po pôrode majú zväčšené semenníky. Občas vyzerajú až neprimerane veľké oproti telu. Nebojte sa, nič sa nedeje. Ak drobčeka pred tým pozrel lekár a všetko bolo v poriadku, nemusíte to riešiť. 

Nezostúpené semenníky

Hlavne chlapci, ktorí sa narodili výrazne pred oficiálnym termínom pôrodu (odb. literatúra uvádza až 20%) , ale v cca 1 % i chlapci ktorí sa narodili v normálnom termíne majú retenciu semenníkov. To znamená, že semenník – jeden, alebo oba, nezostúpili do mieška. Tento stav sa sleduje ďalej u odborného lekára. Do šiestich mesiacov najneskôr, by mali semenníky do mieškov klesnúť. Ak sa tak nestane, nasleduje operácia. V podstate nie je možné nami mamami tento stav nejako ovplyvniť. Jedine ak sú už semenníky v miešku a máte pocit že „utekajú“ hore, tak ich jemne pri každom prebaľovaní popoťahujte smerom dole.

článok z www.babetko.sk

Späť