Vhodné rituály a spánkový režim podľa Giny Ford...

21.09.2013 15:58

Je veľmi dôležité, aby sme rozlišovali medzi činnosťami podnecujúcimi a oddychovými, ktoré dieťaťu ponúkame. Tie prvé prevádzame cez deň , druhé v noci. Tak dieťaťu uľahčíme, aby už v prvých mesiacoch svojho života postupne rozoznávalo rozdiel medzi dňom a nocou a orientovalo sa podľa nich. Tiež podľa spôsobu spánku má dieťa rozlišovať medzi denným a nočným spánkom. Majme pritom na zreteli potrebu spánku, ktorá sa vzťahuje aj na deň. Nie všetky deti potrebujú rovnako dlhú dobu spánku. Na túto individuálnu potrebu by rodičia mali brať ohľad. Doba spánku do tretieho mesiaca veku dieťaťa sa v priemere pohybuje od 15 do 16 hodín, od štvrtého do šiesteho mesiaca od 14 do 15 hodín a potom až do začiatku školského veku od 12 do 13 hodín (viď. nižšie tabuľku). Behom prvých rokov veku dieťaťa sa denný spánok stále viac presúva na noc, obedný spánok sa potom od troch rokov postupne skracuje a v poslednom roku pred začiatkom školskej dochádzky sa od neho úplne upúšťa.

Hodiny denného spánku by malo nemluvňa tráviť v rôznych prostrediach: v kolíske, v klokanke, zatiaľ čo mamina nakupuje, v košíku, pri svetle, zatiaľ čo sa ľudia v jeho najbližšom okolí bavia, prikryté i neprikryté. Naopak – večerné zaspávanie prebieha vždy za rovnakých, prísne dodržiavaných podmienok.

§ Dohodnite sa so svojim manželom (manželkou) na pravidlách zaspávania a spania!

§ Jednoznačne sa rozhodnite pre jedno určité miesto a rozhodnutie dodržujte. Ak ste sa rozhodli pre postieľku, zostaňte pri postieľke. Vyvarujte sa každej nerozhodnosti, pri ktorej by dieťa spozorovalo vašu labilitu.

§ Dohodnite sa tiež na spôsobe zaspávania, aby sa pred zaspávaním mohol uplatniť ktokoľvek z oboch rodičov, nie len matka. Aby sa dieťa naučilo, že sa môže spoľahnúť na určitý “poriadok”. Môj návrh je pre všetky vekové kategórie rovnaký: Pred uložením do postele doporučujem špeciálny rituál, ktorý určite povedie k uvolneniu a očakávanému spánku.

 

Nasledujúce rituály sú vhodné pre nemluvňatá: kúpanie, masáž, prebalenie, kojenie (matka sedí!), maznanie , odgrgnutie, zatemnenie izby, uloženie a prikrytie dieťaťa (“zabalenie-zavinutie”),ešte krátke pohladenie na dobrú noc, prípadne krížik na čelo a stále rovnako zarecitovaná alebo zaspievaná uspávanka či modlitba. Monotónnymi rytmickými podnetmi uvediete dieťa do sveta snov.

Pri zaspávaní môže dopomôcť cumlík alebo môžete dieťa jemne hladkať, prípadne mu naťahovať hrací strojček – čo je dosť zdĺhavé – alebo možno ešte lepšie, nechajte tikať metronom alebo jednoduchšie, zaveste nad postieľku hodiny (väčšinou sekundovka tiká). Aby sa cítilo dieťa pri zaspávaní v bezpečí, je v každom prípade dobré, ak zostane pri ňom niekto až do vtedy, kým nezaspí. Ako pripomienku na seba môžete nechať v postieľke kus svojho odevu. Šatka s matkinou vôňou robí dieťaťu dobre. Ak už bábätko zreteľne vidí, môžete mu na postieľku pripevniť svoju fotku.

 

Pri väčších deťoch sa tieto rady líšia len minimálne: kúpanie, čistenie zubov, s matkou alebo otcom sa porozprávať o tom, čo sa udialo cez deň, vhodná je tiež rozprávka. Avšak napínavý príbeh tesne pred zaspávaním alebo televíziu nedoporučujem. Napínavé veci sa majú odohrávať cez deň (keď si čítate kriminálne príbehy v posteli, tiež nezaspíte!). Ešte sa trochu napiť, naposledy sa vycikať a potom do postele. A teraz sa dieťaťu opäť dostane toho, na čo bolo zvyknuté od narodenia: mama alebo otec sedí vedľa neho, podľa daného rituálu je dieťa pohladené, prikryté; pomodliť sa alebo prerozprávať nekonečný príbeh o ovečkách, ktoré s pastierom kráčajú po dlhom, dlhokánskom moste, prvá ovečka prešla, druhá, tretia… Až potom, keď dieťa zaspí, rodič odchádza.

 

Spánkový režim podľa Giny Ford  -  S týmto režimom sa odporúča začať od 2,5 až 3 mesiacov

 

  • Nočný spánok 19:00 – 7:00
  • Ranný spánok medzi 9:00 a 10:00
  • Obedňajší spánok 12:00 – 14:15
  • Poobedňajší spánok medzi 16:00 a 17:00

 

  • Počas prvých 2-3 týždňov sa normálne bábätko buď dojčí, čo trvá často až hodinu, alebo spí.
  • Bábätká do 1 mesiaca sú pripravené na spánok po 1 hodine až 1½ hodine od zobudenia - POZOR! je to maximálny čas, neprešvihnite ho.
  • Bábätká do 3 mesiacov by nemali byť hore dlhšie ako 2 hodiny a potrebujú všetky 3 tri denné spánky.
  • Bábätká do 2 až 3 mesiacov ešte nie sú schopné v noci spať 12 hodín a preto by mali byť aspoň hodinu  hore medzi 22:30-23:30, inak sa môžu budiť ráno o piatej alebo byť dlho hore po nočnom dojčení.  ( no nie je to pravidlo, niektoré detičky vedia prespať skoro celú noc, no iné sa môžu prebúdzať skoro ráno a v taký čas je dobré toto praktikovať )
  • Deti okolo 6 mesiacov sú zvyčajne unavené asi 2½ hodiny od zobudenia.
  • Deti potrebujú doobedňajší spánok zhruba do 18 mesiacov, ak však v druhom polroku začnú spať v noci 13 hodín, treba doobedňajší spánok vypustiť.

Nasledujúca tabuľka uvádza množstvo spánku, ktoré bábätká potrebujú a maximum denného spánku, aby dobre spali v noci.

 

Vek

Denný spánok

Spánok za 24 hodín

1 týždeň

5½ h

16 h

2 - 4 týždne

5 h

15½ h

4 – 6 týždňov

4½ h

15 h

6 – 8 týždňov

4 h

15 h

8 – 12 týždňov

3½ h

15 h

3 – 6 mesiacov

3 h

15 h

6-12 mesiacov

2½ - 3 h

14½ - 15 h

 

Moja skúsenosť... Keď sa Samko blížil k 3 mesiacu, začali sme tento režim dodržiavať do botky (aspoň som sa snažila, no samozrejme nikdy nie nasilu! ). Keď bol ešte malinký, tak spinkal samozrejme ako on chcel, no VŽDY som si presne odsledovala, kedy sa zobudil a keď už ubehlo 1 až 1½ h, tak som ho začala ukladať opäť na spánok, no VŽDY som ho predtým zabalila do ulitky a krásne mi zaspal. Teraz má už Samko 11 mesiacov a spíme ako hodinky. Keďže mi v noci krásne spí, tak poobedňajší spánok už vynechávame. Takže teraz spinkáme asi takto:  od 9:30 - 10.30 niekedy až do 11.00 a potom ide spinkať okolo 13:00 a spinká asi do 14:00 až 14:30. Večer ho ukladám o 19:00 a krásne mi spí až do 6:30 až 7:00 rána. Ešte jedna zásadná vec, nenechávajte bábätko dlho spinkať cez deň. Ja viem, že je hrozne ťažké zabudiť ho, keď tak krásne spinká (no toto platí iba u tých starších deťoch okolo 3 mesiaca a vyššie-menšie detičky spia tak dlho ako potrebujú), no potom sa môže stávať to, že sa vám bude často zobúdzať v noci, lebo cez deň naspí až príliš. Ten režim je NESKUTOČNE dobrý, vďaka nemu u nás nenastala nikdy kolika. Pri staršom synovi, ktorý má už 4roky, sme mali asi tú najhoršiu podobu koliky - pretože akonáhle vyrástol z perinky, tak som ho nemala do čoho baliť, takže sa mi veľmi často budil a tak isto som nepoznala ani tento režim - takže som si prvú materskú vytrpela s ním. No táto materská je super !!!  Takže všetkým mamičká odporúčam bábätko zavinovať a dodržiavať nejaký ten režim - dokopy to funguje úžasne.

Späť