Výber pracieho prostriedku pre látkové plienky.

21.09.2013 18:59

Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť detergenty, plienky začnú smrdieť, môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, a začať prepúšťať.

Veľmi odporúčam vybrať si prací prostriedok určený špeciálne pre látkové plienky. Tieto produkty sú určené na to, aby si poradili s problémami, ktoré sa pri praní plienok môžu vyskytnúť. Ovšem, nemusíte si zvoliť z takýchto pracích prostriedkov. Je tu však niekoľko faktov, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zohľadniť.

* Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače - malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí - sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách a plátne, optické zjasňovače Vám zošúchávajú pokožku a môžu spôsobiť reakciu, ktorá pripomína spálenie.
* Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju "zjedia".
* Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy.
* Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie.
* Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii.
* Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú skutočné mydlo. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti.
* Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.


Na trhu je množstvo vhodných ekologických pracích prostriedkov bez obsahu ropných derivátov, fosfátov, chlóru, syntetických parfémov, farbív, enzýmov, odpeňovačov a optických zjasňovačov. Pravdepodobne ich nenájdete vo svojej miestnej drogérii, ak len nežijete vo väčšom meste , ktoré má nejakú tú biodrogériu, ale objednať si ich z internetového obchodu snáď dnes už nie je až taký problém. A aspoň Vám to ušetrí cestu a vyvláčanie nákupu. Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich značiek - Ulrich, Mydlové orechy, Ecoleaf, Almawin, Mio Care, Klar, Sonett, Sodasan, prípadne i iné, ktoré nájdete v ponuke na internete.

 

Späť