Zapareniny a ako bábätku pomôcť pri bolesti a nepohode?

21.09.2013 16:12

Milá redakcia,

obraciam sa na vás pre niekoho možno banálnym problémom, ale my doma stále riešime problémy so zadočkom. Môj Timko je troška bucľatejší a možno aj preto máme raz, dva problém so zaparením. Meníme krémy, mydlá, počúvam rady priateliek... ale problémy s pokožkou sa nám vracajú ako bumerang. Viete mi poradiť nejaké osvedčené tipy na čo si máme dávať pozor?  

Alena

Alenka, chcem pripomenúť fakt, že koža bábätiek je tenšia, priepustnejšia a menej odolná voči všetkým negatívnym  faktorom, ktoré na ňu pôsobia, obzvlášť detergentom. Mamičky sa pri nákúpe prípravkov na ošetrenie pokožky bábätka riadia vôňou či inými nepodstatnými vlastnosťami výrobku. Treba si však uvedomiť, že čokoľvek, čo natrieme na bábätko, v čom ho okúpeme alebo čo mu podáme, má potenciál uškodiť. Ochranná funkcia pokožky dojčiat totiž ešte nefunguje tak ako u dospelého. Aj preto veľakrát trpí, najmä plienkovou dermatitídou. Dermatitída, ľudovo zaparenina pokožky na zadočku patrí medzi najčastejšie problémy pri starostlivosti o bábätko. 

Prinášame vám preto niekoľko rád, ako pomôcť pri bolesti a nepohode:  

Vymeňte  plienky

Používanie jednorazových plienok je veľmi pohodlné. U detičiek s citlivou pokožkou však môže ich používanie vyvolať začervenanie pokožky na zadočku a genitáliách. Ak sa objaví tento problém, skúste vymeniť jednorazovky za bavlnené. Plienky perte len v mydlovej vode, na najvyššej možnej teplote. Pokožku môžu dráždiť aj vlhčené obrúsky. Naučte sa ich nepoužívať. Voda je pre vaše bábätko najlepšou voľbou k celkovej hygiene.

Častá výmena a krém

Plienky vymieňajte čo najčastejšie, aj keď nie sú ešte úplne premočené. Bábätku vždy umyte zadoček vlažnou vodou, osušte a na miesta najčastejšieho styku s plienkou aplikujte neparfumovaný bariérovýprípravok. Dobre sa osvedčila masť Bepanthen, ktorá pomáha v dvoch rovinách –  pokožku pod plienkou veľmi dobre regeneruje, hydratuje a taktiež hojí drobné poranenia, ktoré vznikli trením pokožky o plienku / mikrotrhlinky/.  

Časté striedanie prípravkov na starostlivosť o pokožku

Nie je vhodné často striedať rôzne prípravky na denné ošetrenie detskej pokožky, väčšinou pokožku podráždia, pokožka svrbí, môže vzniknúť zápal a rôzne druhy vyrážok. Čím menej budete prípravky striedať, tým lepšie. Preto je vhodné výber správneho produktu zvážiť už pri jeho nákupe. V tomto prípade, čím menej ingrediencií daný daný prípravok obsahuje, tým lepšie. 

Dávajte pozor na prítomnosť zinku, konzervantov, parfumácie a taktiež dezinfekčných zložiek, ktoré sú v preventívnej starostlivosti o zadoček zbytočné. 

Pozor na púder

Púder aplikujte len na úplne suchý zadoček, inak bábätku ešte viac uškodíte. Používanie púdru je už zastaralé, vhodnejšia a účinnejšia je masť s dexpanthenolom.   

Zloženie stravy

Problémy so zapareninami ovplyvňuje i zloženie  stravy matky, pamätajte na to.. Ak už nekojíte, vyberajte pre bábätko mlieka s obsahom probiotíka prebiotík.. A zbytočne sa neponáhľajte s príkrmami. 

Nechajte pokožku dýchať

V teplých mesiacoch nechajte dieťatko častejšie bez plienok, aby pokožka mohla voľne dýchať.  

Odborná pomoc

Ak naše rady nezaberajú, poraďte sa s pediatrom alebo lekárnikom.

článok z www.babetko.sk

Späť