V čom nosiť naše detičky ???

alebo prečo STOP klokankám ???

V tejto časti mojej stránky si niečo povieme o nesení detí. Ako správne dieťatko nosiť a v čom ho vlastne nosiť. V kategóriách si potom obzrite konkrétne modely, aby ste mali predstavu, o čo ide. Ja mám tieto typy:

  • manduca
  • babyšatky hybridné

Pri novorodencoch a malých deťoch môže byť babyšatka alebo vhodný nosič  na nezaplatenie. Niektoré deti (a nie je ich málo) vyžadujú časté a dlhotrvajúce nosenie na rukách, prípadne neznášajú kočík,veľa plačú, trápi ich bruško alebo majú ťažkosti s dojčením či zaspávaním... K riešeniu všetkých týchto problémov môžu byť nápomocné vhodné pomôcky na nosenie dieťaťa. Ako si však vybrať to pravé orechové, tak aby ste boli spokojní obaja, matka aj dieťa??

Dieťa sa dá nosiť v rôznych šatkách a nosičoch. Nie všetky sú vhodné na nosenie detí a niektoré môžu byť príčinou rôznych zdravotných komplikácií. Pri výbere nosiacej pomôcky treba brať ohľad najmä na vek dieťaťa, ktoré chceme začať nosiť. Tiež si treba zvážiť či budeme nosiť len doma alebo aj na prechádzkach, či budeme nosič používať aj na uspávanie a spánok, či bude nosiť len matka alebo aj otecko, či chceme nosiť len pár mesiacov alebo plánujeme nosiť aj batoľa...

Vo všeobecnosti môžeme nosiace pomôcy rozdeliť na ergonomické a neergonomické (klokanky). Tie druhé sa na nosenie detí neodporúčajú.

Ergonomické pomôcky – vhodné na nosenie

 Babyšatky - Sú to pruhy elastickej (na obrázku je hybridná šatka, ktorú nájdete aj u mňa v ponuke) alebo neelastickej látky (pevné šatky, ktoré už nemám v ponuke, nakoľko práve s tou pevnosťou mali rodičia problém) dlhej 4-5 metrov, ktorou sa upevňuje dieťa tesne na telo nosiaceho. Babyšatky umožňujú ergonomické nosenie. V babyšatkách je možné nosiť v polohe kolíska a v zvislých polohách na bruchu, na boku aj na chrbte. Možné sú symetrické aj asymetrické úväzy (cez jedno rameno). Babyšatky bývajú elastické a pevné. Elastické šatky (tu patrí práve aj tá hybridná zn. Je Porte Mon Bebé, ktoré mám v ponuke) sú NAJLEPŠOU voľbou pre novorodencov a maminky, ktoré nemajú žiadne skúsenosti s viazaním. Pružná látka dokonale obopne telo dieťaťa, viazanie je veľmi jednoduché. Pohodlne sa v nich dajú nosiť deti približne do 8-9kg, závisí od výrobcu šatky. Cena elastických šatiek je približne v rozmedzí 40-80 eur. Pevné šatky sú tiež vhodné od narodenia ale vyžadujú trochu viac zručnosti a trpezlivosti pri viazaní. Najčastejšie sa vyrábajú zo 100% bavlny ale predávajú sa aj modely s prímesami ľanu, hodvábu, bambusu, konope a ďalších prírodných alebo syntetických materiálov. Pevné šatky sú NAJUNIVERZÁLNEJŠÍM nosičom pre dieťa. Dá sa v nich viazať na mnoho spôsobov a unesú dieťa až do 3 rokov. Pevné šatky sa dajú kúpiť od 50 do 150 eur.

 

Ergonomické nosiče (ergonosiče) tu patrí aj MANDUCA - Nosiče inšpirované tradičnými ázijskými nosičmi. Majú širokú

chrbtovú opierku, robustný bedrový pás, polstrované ramenné popruhy a upínanie na pracky. Na rozdiel od klokaniek zabezpečujú zdravú ergonomickú polohu pri nosení. Ergonosiče sú VEĽMI POHODLNÉ pre rodiča, váhu dieťaťa rozkladajú rovnomerne na plecia a bedrá nosiaceho. Nevyžadujú žiadnu viazačskú zručnosť. Dajú sa používať na vertikálne nosenie vpredu a na chrbte ale vždy LEN TVÁROU K nosiacemu. Niektoré druhy umožňujú aj nosenie na boku. Ergonomické nosiče sú vhodné od 3-4 mesiacov, keď si vie dieťa samostatne držať hlavičku. Ergonosiče sa vo všeobecnosti nedajú používať od narodenia, pokiaľ nie sú vybavené špeciálnym zmenšovacím patentom na nosenie novorodencov. Ergonosiče radi nosia aj oteckovia, kvoli ich športovému vzhľadu a jednoduchému spôsobu nasadzovania. Pre dieťa sú pohodlné približne do 2 rokov (alebo do výšky 90cm). Pre väčšie deti sa vyrábajú tzv. batoľacie nosiče, ktoré sú veľkosťou prispôsobené batoľatám a predškolákom. Tieto sú veľmi dobrou alternatívou k turistickým nosičom a krosnám. Cena ergonosičov je približne od 70 do 150 eur.

 

 

Mei-tai - Nosiče, ktoré sa tradične používajú v Ázii. Ide o jednoduchý látkový nosič obdĺžnikového tvaru s ramennými a bedrovými popruhmi, ktoré sa zaväzujú na tele nosiaceho. Niektoré moderné verzie majú polstrovanie na ramenách pre pohodlnejšie nosenie. Použitie je rovnaké ako u ergonosičov. Sú vhodné približne do 12-15kg, pri vyššej váhe už ramenné popruhy môžu rezať do ramien. Výhodou je nižšia cena oproti ergonosičom, približne 40-60 eur. Tento typ nosiča si môžete vyskúšať ušiť aj doma s minimálnymi nákladmi.

 

 

 

Babyvaky - Jednoduchý látkový nosič cez jedno rameno do ktorého sa vkladá dieťa. Umožňuje nosenie predovšetkým v kolískových polohách na bruchu alebo zvislo na boku. Pre rodiča je menej pohodlný, lebo celá váha dieťaťa je len na jednom ramene. Z toho dôvodu babyvaky nie sú vhodné na dlhé nosenie a na prechádzky. V polohe kolíska je možné nosiť v babyvaku už novorodenca. Výhodou babyvaku je jednoduché a rýchle nasadzovanie, bez viazania a doťahovania. Nízka cena oproti iným nosičom: 30-50 eur.

 

 

 

 

 

Ring Sling - Krátke babyšatky so všitým párom hliníkových krúžkov. Nosia sa cez jedno rameno, v kolískach alebo zvislo na bruchu, na boku, prípadne na chrbte. Krúžky slúžia na presné dotiahnutie úväzu. Nie sú vhodné na dlhodobé nosenie lebo zaťažujú len jedno rameno. Dieťa sa v nich dá lepšie napolohovať ako v babyvakoch. Cena: 40-80 eur.

 

 

 

 

Neergonomické nosiče

 

 Klokanky - V našich podmienkach najpoužívanejšie pomôcky na nosenie. Chrbtová opierka klokaniek je tvarovaná, úzka a vystužená. Nosia sa na bruchu tvárou k nosiacemu alebo tvárou von. Niektoré typy sa dajú nastaviť na nosenie v horizontálnej polohe. Nezabezpečujú ergonomickú polohu dieťaťa pri nosení a NIE SÚ VHODNÉ na nosenie. Dieťa sa v nich nosí  v záklone a neprirodzene vystreté. V klokankách dieťa prakticky visí za rozkrok, preťažuje sa jeho chrbtica a bedrové kĺbiky. Chrbtica je predčasne vertikalizovaná, musí niesť celú váhu ťažkej hlavičky čo môže mať za následok neskoršie problémy. Klokanky nie sú pohodlné ani pre dieťa ani pre nosiaceho. Klokanky prenášajú váhu dieťaťa len na ramená nosiaceho a už krátkodobé nosenie môže mať za následok bolesti krížov a krčnej chrbtice. Nízka cena: od 15eur.

 

 

 

 

Stop klokankám

Pod pojmom klokanka sa mylne označujú všetky nosiče pre deti. Často sa pri nosení stretávam s tým, že okolie ani netuší, že nosenie a nosenie je rozdiel. Respektíve nosiť v ergonomickom nosiči a visieť v klokanke. Žiaľ, verejnosť a rodičia, ktorí nosia svoje deti si často nenaštudujú ani základné informácie o nosení a svoje dieťa a často aj novorodenca šupnú do klokanky, ktorá je pre detičky a aj pre chrbty nosiacich rodičov veľmi zlou voľbou. Preto vznikol aj tento článok a na internte sa dá nájsť ďalšie množstvo informácií o zdravom nosení detí či rozdiel v ergonomických nosičoch a v klokankách. Na obrázkoch nižšie vidíte rozdiel ako je dieťatko umiestnené v klokanke a a ko v nosiči.

https://stastnamama.sk/domains/9e9j4w4dk1/my_photos/zmensit.jpg

https://stastnamama.sk/domains/9e9j4w4dk1/my_photos/pizap_com10_67231808090582491391769511894_1___1280x768_.jpg

Čo je teda klokanka?

Je to neergonomická pomôcka na nosenie detí s úzkou sedacou časťou a vystuženou chrbtovou opierkou. U nás sú bežne dostupné a používané a bohužiaľ väčšina rodičov si ich vyberá ako pomôcku na nosenie svojho dieťaťa. Prečo je tomu tak?

V prvom rade preto, lebo ich náš trh ponúka. Takisto aj veľa ďalších vecí, ktoré sú nezdravé alebo nevhodné a ľudia ich aj napriek tomu kupujú. V tomto prípade by som však neriskovala, keďže ide o zdravie a budúcnosť našich detí.

Ďalším veľmi silným lákadlom, prečo si rodičia vyberajú klokanku je, že umožňujú nosenie tvárou dopredu a tvrdia, že ich dieťa je zvedavé a nechce byť otočené tvárou k mame, ale k svetu. Toto je ale neopodstatnený fakt, keďže dieťatko a hlavne malé, chce byť práve pri mame, cítiť ju a kedykoľvek sa mu zachce, bezpečne sa hlávkou o ňu oprieť a pospať si. Poloha tvárou von nie je vyhovujúca z fyziologického ani psychologického hľadiska. Menšie detičky sú preťažené podnetmi z okolia a nemajú možnosť sa pred nimi schovať. Chrbtica nie je zaguľatená a hlavička nebezpečne na ňu tlačí. Dieťa je prehnuté neprirodzene dozadu, lebo sa snaží oprieť o vaše telo.

https://stastnamama.sk/domains/9e9j4w4dk1/my_photos/SAM_0333.jpg

A v ďaľšom rade je to ich cena, ktorá je veľakrát nižšia ako cena kvalitného ergonomického nosiča.

Ale aj tak si myslím podľa pozorovania okolia, že hlavným dôvodom, prečo si mamičky vyberú klokanku, je neinformovanosť alebo nezáujem. Proste automaticky prídu do obchodu alebo kliknu na stránku a vyberú hneď prvé, čo vidia. Hlavne, že sa v tom dajú nosiť deti. Ale ako nosiť, už neriešia.

Treba si však uvedomiť, že klokanky neumožňujú dieťatku zaujať prirodzenú schúlenú polohu v klbku, kedy by nemalo namáhaný chrbátik, keďže klokanka má polstrovanú a nepružnú chrbtovú opierku. V klokankách dieťa visí za rozkrok, čo je nielen nepohodlné, ale u chlapcov to môže byť aj bolestivé a mať zdravotné následky.

Bedrové kĺby nie sú v správnom postavení v tzv. abdukčno-flekčnej polohe, a nadmerne trpia, nožičky visia nadol a pri dlhom nosení môžu tŕpnuť.

Rovnako aj chrbtica je preťažovaná. Dieťa má v klokanke chrbátik úplne vyrovnaný, alebo sa dokonca prehýba do luku, chrbtica je v záklone. Ťažká hlavička nesmeruje k hrudnému košu rodiča, nemá oporu a jej váha tlačí na chrbticu.

Nosnosť klokaniek je obmedzená a väčšina z nich je vhodná len do 8-9 kg, čiže približne do pol roka veku dieťatka.

Ako veľké negatívum vidím to, že keď niekto vyskúša klokanku povie, že dieťa tam nechcelo byť alebo jeho bolel chrbát. A zanevrie na nosenie. A to je škoda. Klokanky sa s pohodlím pre nosiaceho s ergo nosičmi vôbec nedajú porovnávať. Sú vybavené len úzkymi ramennými popruhmi a celá váha dieťaťa je prenášaná na plecia nosiaceho a nie aj na bedrá ako je to pri ergo nosičoch. Dieťa sa nedá pritiahnuť tesne k telu nosiacej osoby, teda ťažisko dieťaťa je ďaleko a nízko a tým sa namáha chrbtica v oblasti krížov. Sama som skúsila nosiť v klokanke, nech teda nepíšem o niečom, s čím nemám skúsenosť, ale vydržala som 15 minút a boleli ma kríže aj krčná chrbtica. A mala som pocit, že môj 10-kilový syn, váži aspoň dvojnásobok. A pritom v nosiči ho nosím dennodenne aj vyše hodiny, keď bol malý aj tri hodiny a ani neviem, že ho na sebe mám.

Pri používaní klokaniek máte tendenciu stále dieťa pridržiavať, pretože sa odkláňa do strán alebo od vášho tela, čiže aj to je mínus. V ergonosiči môžete vykonávať s dieťaťom všetky domáce činnosti, chodiť na túry, prechádzky, hrať sa so starším súrodencom, dokonca aj tancovať. Proste tráviť spolu s dieťaťom bežný čas, aj krásne chvíle a pritom vedieť, že mu neškodíte. Odmenou za to vám bude, keď váš poklad zaspinká na hrudi, blízko pri srdci. Ten pocit je na nezaplatenie.

Správne/nesprávne podsadenie kĺbov

správna poloha nožičiek dieťatka závisí v prvom rade od dostatočnej šírky samotného nosiča

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

porovnanie polohy dieťatka v klokanke a v ergonosiči

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nosič/šatka má podopierať dieťa od kolienka po kolienko, vtedy je dosiahnuté správne podsadenie zadočka

 

 

Nosíme

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.